KPF në Viti debaton për pasqyrat financiare të buxhetit komunal

Viti – Komiteti për Politikë dhe Financa ka mbajtur mbledhjen e shtatë të rregullt. Gjatë kësaj mbledhje janë shqyrtuar dhe votuar me shumicë votash këto pika: Propozim vendim për aprovim të planit të veprimit lokal në mjedis, propozim vendim për hartimin e planit të veprimit lokal në Biodiversitet, propozim Rregullorja për përbërjen, detyrat, përgjegjësitë dhe punën e Këshillit Komunal për Siguri në Bashkësi.

Jashtë rendit të ditës me propozimin e kryesuesit të Kuvendit Komunal, Naim Pira dhe pas miratimit me vota të shumicës anëtarë kanë shqyrtuar dhe votuar me shumicë votash edhe: propozim vendimin për shpalljen në diskutim publik për propozimin për ndryshimin e Rregullores për Taksa, Ngarkesa dhe Gjoba të Komunës së Vitisë për vitin 2019, propozim vendimi për shpalljen e diskutimit publik për propozimin e ndryshimit të Rregullores për Tatimin në Pronë të Komunës së Vitisë për vitin 2019 si dhe propozim vendimi për përzgjedhjen e anëtarëve të Komiteteve Konsultativ për Personat me Aftësi të Kufizuara dhe Komitetit për Pjesëmarrjen e Qytetarëve në Vendimmarrje.

Megjithatë gjatë kësaj mbledhje me theks të veçantë është biseduar për Pasqyrat Financiare të buxhetit Komunal për periudha janar-qershor 2018 ku pati mendime të ndryshme nga anëtarët e këtij komiteti konkretisht të pozitës dhe opozitës mbi shpenzimet e bëra gjatë kësaj periudhe.

Ndonëse për këtë mbledhje ishte paraparë të diskutohet edhe mbi Raportin e Prokurimeve dhe kontratave të nënshkruara për gjatë gjashtë mujorit të vitit 2018 me kërkesën e shumicës së anëtarëve kjo pikë është shtyrë për mbledhjen tjetër me kusht që të pasurohet me më shumë të dhëna.

Ndër tjerash kryesuesi Pira, i ka njoftuar anëtarët edhe me disa rekomandime që kanë dalë nga takimet që ka mbajtur Komiteti për Komunitete. Përndryshe shumica e këtyre pikave që janë shqyrtuar dhe votuar në këtë mbledhje do të shkojnë për shqyrtim në seancën e Kuvendit Komunal i cili do të mbahet gjatë këtij muaji./rajonipress/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).