KPF në viti debaton për disa propozime të rëndësishme

Viti – Anëtarët e KPF-së, kanë miratuar ndërkaq propozim vendimit për caktimin e lokacionit për vendosjen e pllakës përkujtimore kushtuar të rënëve Hajrulla e Saqip Tërpeza, propozim vendimin për ndryshim plotësim të vendimit të Komitetit për Planifikim, Rregullim të hapësirave dhe mbrojtjen të mjedisit vendimi nr. 01-410/03-129 i datës 28.02.20198, propozim vendimin për shpalljen në diskutim publik për propozim rregulloren për mënyrën dhe kushtet e menaxhimit dhe shfrytëzimi të objekteve dhe fushave sportive publike.

Komiteti për Politikë e Financa i Kuvendit Komunal të Vitisë, ka zhvilluar mbledhjen e pestë të rregullt, me që rast janë diskutuar një varg pikash të parapara për këtë seancë.

Ndër pikat e kësaj mbledhje ishin propozim vendimi për formimin e komisionit vlerësues dhe zbatimin e procedurave për dhënien e pronës paluajtshme të komunës në shfrytëzim, e cila pikë u miratua për tu proceduar në seancën e ardhshme të Kuvendit.

Ndërkaq anëtarët e KPF-së nuk ishin njëzëri rreth propozim vendimit për shfuqizimin e vendimit për caktimin e lokacionit për vendosjen e shtatores kushtuar dëshmorit Safet Rexhepi, vendimi i datës: 04.03.2019, me Nr.01-110/05-216. Ky vendim është rikthyer nga MAPL si jo i ligjshëm, prandaj edhe ishte paraparë që të shfuqizohet, por se nuk morri votat në KPF që të procedohet në Kuvend për shfuqizim.

Anëtarët e KPF-së, kanë miratuar ndërkaq propozim vendimit për caktimin e lokacionit për vendosjen e pllakës përkujtimore kushtuar të rënëve Hajrulla e Saqip Tërpeza, propozim vendimin për ndryshim plotësim të vendimit të Komitetit për Planifikim, Rregullim të hapësirave dhe mbrojtjen të mjedisit vendimi nr. 01-410/03-129 i datës 28.02.20198, propozim vendimin për shpalljen në diskutim publik për propozim rregulloren për mënyrën dhe kushtet e menaxhimit dhe shfrytëzimi të objekteve dhe fushave sportive publike.

Në këtë mbledhje të KPF-së u raportua për punën e Komisionit për zgjedhjen e kryetarëve dhe këshillave të fshatrave, vendbanimeve dhe lagjeve urbane, kurse u dha informatë për Manifestimin Flakadani i Karadakut edicioni XVIII, mbi përgatitjen për mirëmbajtjen e rrugëve lokale të Komunës së Vitisë për sezonin verore, si dhe një informatë mbi punën e komiteteve funksionale për periudhën janar-prill 2019./rajonipress/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).