KPF i rekomandon Kuvendit emërimin e një nënkryetari si dhe zgjedhjen e një zëvendëskryesuesi për komunitete

Gjilan – Opozita ka insistuar se zgjedhja e nënkryetarit për komunitete si dhe e zëvendës kryesuesit të Kuvendit, është në kundërshtim me ligjin mbi vetëqeverisjen lokale dhe statutin e Komunës, sepse komunitetet nuk përbëjnë 10 për qind të numrit të përgjithshëm të popullsisë, derisa pozita e ka mbrojtur qëndrimin se Komuna e Gjilanit i ka pasur edhe më herët këto dy pozita dhe se është kërkesë e ambasadave dhe donatorëve ndërkombëtarë që ato të jenë përsëri. Megjithatë, me katër vota për dhe 3 kundër, KPF i ka rekomanduar për Kuvend edhe këto dy pika.

Komiteti për Politikë dhe Financa (KPF) ka mbajtur sot dy takime, nën kryesimin e Shpresa Kurteshit-Eminit, ku ka shqyrtuar dhe rekomanduar për Kuvend Komunal: propozimin për emërimin e nënkryetarit të Komunës për komunitete, zgjedhjen e zëvendës kryesuesit të Kuvendit të Komunës për komunitete, pastaj raportin financiar janar-qershor 2020, draft rregulloren për procedurën e ndërtimit të objekteve me karakter të përkohshme në pronat e personave fizikë dhe juridikë, propozim vendimin për këmbimin e pronës private me pronën komunale sipas PRRU “Gllama” dhe PRRU “Dheu i Bardh-1”.

Po ashtu, KPF ka rekomanduar për Kuvend edhe propozim vendimin për kompensimin e Komisionit për ndarjen e bursave, propozim vendimin për ndryshimin dhe plotësimin e vendimit për emërimin e Komisionit komunal të aksionarëve në NPL “Stacioni i Autobusëve” dhe vendimit për NPL “Tregu” si dhe është informuar rreth zhvillimit të punimeve në qendrën e qytetit dhe në lagjen “Dardania”.

Në takimin e dytë, KPF ka shqyrtuar dhe rekomanduar për Kuvend Draft-rregulloren për organizmin e brendshëm dhe sistematizimin e vendeve të punës në Shërbimin civil komunal, projekt-rregulloren për kutitë e ankesave në institucionet e arsimit para universitar, Kodin e etikës, planifikimin e lokacionit për vendosjen e trafo stacionit në lagjen “Arbëria”, propozim vendimin për miratimin e nismës së Kryetarit të Komunës së Gjilanit, për bashkëpunim me komunat fqinje, në fushën e mbrojtjes nga fatkeqësitë natyrore dhe fatkeqësitë tjera, iniciativën për themelimin e Qendrës kulturore evropiane, emërtimin e AMF në fshatin Shurdhan me emrin “Mihrije Kadriu Hasani” si dhe raportet e punës së Komisionit komunal të aksionarëve të ndërmarrjeve publike “Ecohigjiena” dhe “Tregu”.

Propozimi për emërimin e nënkryetarit të Komunës për komunitete, si dhe zgjedhja e zëvendës kryesuesit të Kuvendit nga radhët e komuniteteve, kanë qenë dy pikat që më së shumti kanë nxitur debat.

Opozita ka insistuar se zgjedhja e nënkryetarit për komunitete si dhe e zëvendës kryesuesit të Kuvendit, është në kundërshtim me ligjin mbi vetëqeverisjen lokale dhe statutin e Komunës, sepse komunitetet nuk përbëjnë 10 për qind të numrit të përgjithshëm të popullsisë, derisa pozita e ka mbrojtur qëndrimin se Komuna e Gjilanit i ka pasur edhe më herët këto dy pozita dhe se është kërkesë e ambasadave dhe donatorëve ndërkombëtarë që ato të jenë përsëri. Megjithatë, me katër vota për dhe 3 kundër, KPF i ka rekomanduar për Kuvend edhe këto dy pika.

Shpresa Kurteshi-Emini, kryesuese, ka thënë se Komiteti është trupë rekomanduese, ndërsa Kuvendi është ai që merr vendime për çështjet e propozuara, ligjshmëria e të cilave pastaj verifikohet nga Ministria e Administrimit të Pushtetit Lokal.

Në të vërtetë, emërimi i nënkryetarit si dhe zgjedhja e një zëvendës kryesuesi për komunitete, kishin qenë edhe më herët në rend ditë te KPF, por nuk kishin kaluar si propozime, me të njëjta arsye.

Kuvendi Komunal do t`i mbajë dy seanca të ndara brenda muajit korrik, për arsye të grumbullimit të pikave të rendit të punës, shkaku i gjendjes së pandemisë si dhe nevojës që Kuvendi të pushojë në muajin gusht./rajonipress/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).