Kosovare Asllani në mesin e 20 futbollisteve të nominuara për Topin e Artë

Futbollistja shqiptare, Kosovare Asllani, është në mesin e 20 lojtareve të nominuara për ta fituar Topin e Artë në vitin 2019.

Sulmuesja 30 vjeçare, e cila e përfaqëson Suedinë, luan për ekipin spanjoll nga Primera Divisioni, CD Tacon, që nga viti 2020 do të operojë si ekipi i femrave të Real Madridit, ndërsa Kosovarja është galaktikja e parë.

Çmimet kryesore që do të ndahen në ceremoninë e sotme (e hënë) janë Topi i Artë për meshkuj dhe për femra, trofeu Kopa (për lojtarin më të mirë nën moshën 21 vjeçare) dhe çmimi Yashin (për portierin më të mirë).

(Foto: Robert Cianflone/Getty Images/Guliver)

Kur zhvillohet
Ceremonia e Topit të Artë zhvillohet të hënën, 2 dhjetor 2019.

Në çfarë kohe
Ora 20:30, me nikoqirë Sandy Heribert dhe Didier Drogba.

Ku zhvillohet

Evenimenti zhvillohet në kryeqytetin francez, Paris, në Theatre du Chatelet.

Lista e plotë e futbollisteve të nominuara për Topin e Artë:
Sam Kerr (AUS/Chelsea)

Ellen White (ENG/Manchester City)

Nilla Fischer (SWE/Linkopings)

Amandine Henry (FRA/Lyon)

Lucy Bronze(ENG/Lyon)

Alex Morgan (USA/Orlando Pride)

Vivianne Miedema (NED/Arsenal)

Dzsenifer Marozsan (GER/Lyon)

Pernille Harder (DEN/Wolfsburg)

Sarah Bouhaddi (FRA/Lyon)

Megan Rapinoe (USA/Reign FC)

Lieke Martens (NED/Barcelona)

Sari van Veenendal (NED/Atletico Madrid)

Wendie Renard (FRA/Lyon)

Rose Lavelle(USA/Washington Spirit)

Marta (BRA/Orlando Pride)

Ada Hegerberg (NOR/Lyon)

Kosovare Asllani (SWE/CD Tacon)

Sofia Jakobsson (SWE/CD Tacon)

Tobin Heath (USA/Portland Thorn)

/Telegrafi/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).