Kosova rrezikohet nga trazirat sociale

Mësimdhënësit dhe mjekët e Kosovës kanë hyrë në grevë njëditëshe, të premten, duke kërkuar nga Qeveria zbatimin e Kontratës Kolektive, si dhe rritjen e pagave.

Rreth 29 mijë mësimdhënës kanë nisur grevën në orën 08:00 të mëngjesit dhe e kanë përfunduar atë në orën 12:00, duke e “kërcënuar” Qeverinë se do t’i vazhdojnë grevat.

Në grevë 24-orëshe kanë hyrë edhe punëtorët shëndetësorë. Gjatë ditës së premte, në përkrahje të punëtorëve të shëndetësisë dhe atyre të arsimit, ka dalë dhe Federata e Sindikatës së Shërbyesve Civilë./zeri/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).