Kosova pëson humbje të ngushtë ndaj Holandës

Në Roterdam të Holandës, në praninë e shumë shikuesve, në ndeshjen e parë Kombëtarja e Kosovës në kuadër të kualifikimeve për Kupën e Botës 2024, ka pësuar humbje me rezultat 2-1.

“Dardanët nga Kosova bën një paraqitje të mire, ku me pak fat kanë mundur të nxjerrin rezultat pozitiv.

Golat në këtë përballje u shënuan në pesë minutat e fundit. “Tulipanët” arritën në epërsi me golin e Dahmanit, dhe me pas nëpërmjet Khalou arritën të shënojnë duke ngritur epërsinë në 2-0.

Golin e vetëm për “Dardanët” e shënoi Jeton Rukovci në fund të ndeshjes. Përzgjedhësi Arben Simitqiu ka vlerësuar lart lojën e futbollistëve të tij duke theksuar. “Kemi mundur të përfundojmë ndeshjen në pjesën e parë por fati na ktheu shpinën, gjatë tërë ndeshjes ishim më të mire se kundërshtari por rrjedha e lojës ndryshoi në fund të ndeshjes. Dua t`ju kumtoj se edhe përzgjedhësi i Holandës publikisht e pranoi se ishim më të mire”. Ekipi i parë në renditje kualifikohet në “Elite Round”, ndërsa ekipi i dytë luan në “Play -off”.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS