Kosova mund të hyjë në vitin vijues pa buxhet

Kosova mund ta nisë vitin 2020 pa buxhet të miratuar për këtë vit. Moskonstituimi i Kuvendit pas zgjedhjeve të 6 tetorit ka bërë që Projektligji i Buxhetit për vitin 2020 të mos procedohet në Kuvend.

Duke u bazuar në rrethanat aktuale procedimi i këtij ligji më së largu mund të bëhet në muajin shkurt të vitit të ardhshëm.

Ndonëse afati i fundit për dërgimin në Kuvend të Projektligjit për Buxhetin e vitit 2020 ishte më 31 tetor të këtij viti, ai nuk është dërguar në këtë institucion as në muajin dhjetor.

Pavarësisht se për hartimin e këtij ligji nga Ministria e Financave janë kryer të gjitha përgatitjet e nevojshme, problemi është shkaktuar për shkak të moskonstituimit të Kuvendit.

Zyrtarë nga Ministria e Financave i kanë thënë “Zërit” se buxheti për vitin 2020 është finalizuar.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).