Kosova e zaptuar nga krimi i organizuar

Publicisti Veton Surroi pas më shumë se dy vjet “heshtje” për zhvillimet politike, shpreh mllefin e tij për degradimin e Kosovës në vazhdimësi. Ai thotë se për 14 vjet pas përfundimit të luftës kanë avancuar vetëm fatet personale e materiale të kastës politike e jo edhe fatet e njerëzve të rëndomtë.

Ai thotë se Kosova është zaptuar nga krimi i organizuar.
Surroi, i cili ka qenë i përfshirë në disa procese negociatore me Serbinë, vlerëson se marrëveshja e fundit e arritur mes dy vendeve është vetëm marrëveshja e parë dhe se Kosova edhe për shumë kohë do të ketë punë me Serbinë.

Gjatë një interviste për gazetën “Zëri”, autori i librit më të shitur në Panairin e fundit të Librit në Prishtinë, teksa flet për titullin e romanit “Miliarderi”, shton se “qëllimi i personazheve mund të jetë që të krijojnë një kuptim të tranzicionit, ku sikur edhe paraja, nis devalvimi i jetës në tërësi”.

Sipas tij, në përgjithësi shqiptarët në shekullin XXI janë i vetmi popull evropian, i cili ende ballafaqohet me kalimin e pragut normal demokratik, me kalimin në zgjedhjet e lira. /Indeksonline/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).