Korrupsioni, pengesa kryesore për liberalizimin e vizave

Njohësit e proceseve integruese po i kritikojnë drejtuesit e institucioneve të Kosovës se nuk po lobojnë sa duhet për liberalizim të vizave me Bashkimin Evropian, sidomos tek ato shtete që kanë rezerva në këtë drejtim, shkruan Gazeta ‘Zëri’.

Demush Shasha, nga Instituti i Kosovës për Politika Evropiane, ka numëruar katër faktorë, të cilët janë duke penguar liberalizimin e vizave për Kosovën, si: mungesa e rezultateve të Kosovës në kuadër të luftës kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar, të gjeturat e raportit të vendit për vitin 2019, ku u identifikuan sfida të shumta në fushën e sundimit të ligjit, liberalizimi i vizave, i cili nuk është prioritet i institucioneve të BE-së për vitin 2019 dhe mungesa e vullnetit politik për heqje të vizave për Kosovën.

Sipas Shashës, institucionet e Kosovës duhet të vendosin vëmendjen tek ajo çfarë po kërkojnë vendet sikur Franca, Holanda dhe Finlanda e që është arritja e rezultateve në fushën e sundimit të ligjit dhe luftimit të korrupsionit në nivelin e lartë.

“Dy vjet pas kërkesës së Komisionit Evropian për përmbushjen e kriterit të luftës kundër krimit të organizuar dhe korrupsionit ne ende s’kemi asnjë aktgjykim dënues të profilit të lartë për korrupsion. Institucionet duhet të ndalojnë presionin politik mbi sistemin e drejtësisë dhe garantimin e një mjedisi pozitiv, transparent dhe kredibil të sistemit të drejtësisë, i cili bazohet në punën e njerëzve profesionistë, apolitikë dhe me integritet publik”, ka deklaruar Shasha për “Zërin”.

Ai shton se gjatë këtij viti institucionet e BE-së do të janë të fokusuara në konstituimin e institucioneve të reja të BE-së, të dala nga zgjedhjet e fundit, për Parlamentin Evropian dhe kësisoj ka gjasa të mëdha që Kosova të mos marrë vendim për vizat as gjatë këtij viti.

“Pavarësisht vlerësimit të Komisionit Evropian dhe Parlamentit Evropian, vendet anëtare të BE-së ose Këshilli i BE-së nuk është duke e ndarë vlerësimin e njëjtë me dy institucionet e lartcekura. Tani qysh nga muaji shtator 2018 Këshilli i BE-së nuk ka ndërmarrë hapat drejt marrjes së vendimit pozitiv për liberalizimin e vizave për Kosovën. Rrjedhimisht duhet të jemi skeptikë se institucionet e BE-së do të marrin vendim pozitiv sa i përket liberalizimit të vizave deri në fund të këtij viti. Gjasat janë se i gjithë procesi do të shtyhet për vitin 2020”, ka thënë Shasha./ZERI

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).