Koronavirusi po rritë rrezikun për lindje të parakohshme

Gratë shtatzëna të infektuara me koronavirus dhe të shtruara në spital janë në rrezik që të zhvillojnë ndërlikime serioze dhe mund të përballen me rrezik më të lartë për të lindur para kohe, sipas hulumtimeve të reja nga Qendra e Parandalimit dhe Kontrollimit të Sëmundjeve.

Ato gjithashtu mund të jenë më shumë të rrezikuara të pësojnë abort.

Gjetjet e tanishme iu bashkëngjiten hulumtimeve të mëhershme, sipas të cilave, gratë shtatzëna mund të jenë në rrezik më të lartë të pësojnë komplikime, në rast se infektohen me Covid-19.

Sidoqoftë, studimi respektiv, i zhvilluar nga britanikët, nuk përfshin numër të madh të respodentëve, duke mos e përfaqësuar reagimin imunitar të të gjitha grave.

Studimet gjetën se shumë shtatzëna të shtruara në spital, të cilat ishin të infektuara me virus, nuk kishin pasur asnjë simptomë (kollë, temperaturë, kokëdhimbje..).

Në mesin e 703 rasteve të përshkruara në dy raportet tri gra kanë vdekur si pasojë.

Të dy studimet kanë mësuar se gratë shtatzëna të infektuara me koronavirus kanë pasur lindje të parakohshme më shumë sesa që është pritur, teksa disa prej tyre edhe kanë abortuar.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).