Hidromorava

Konsumoni rregullisht kivi, fruti me përfitimet e jashtëzakonshme shëndetësore

/ 3 minuta lexim
RCCOLA

Kivi është një frut i mrekullueshëm për t’u konsumuar.

Edhe pse ato janë kultivuar në Zelandën e Re, ato në fakt kanë origjinën në Kinën Lindore. Me përmbajtje të lartë të vitaminës C, A dhe E, kivi është pjesë e familjes së manaferrave, supozohet se ka përfitime të jashtëzakonshme shëndetësore, prandaj është pjesë e shumë smoothie-ve dhe vakteve ushqyese. Por, a e dini se është gjithashtu e mahnitshme për lëkurën tuaj? Përveç vitaminave, kivi është gjithashtu i pasur me acide yndyrore omega-3.

Këtu janë përfitimet e shumta të frutave të kivit për lëkurën, pse dhe si duhet ta përfshini këtë superfrut në dietën tuaj, si dhe në rutinën tuaj.

Mobi Casa

Lëkura e thatë shpesh çon në mpirje dhe mungesë shkëlqimi. Vitamina E dhe antioksidantët e pranishëm në kivi ndihmojnë në hidratimin e fytyrës tuaj në mënyrë natyrale. Acidet yndyrore omega-3 ndihmojnë në bërjen e lëkurës të butë dhe e mbajnë atë të duket e shëndetshme. Ky është një nga përfitimet më të mëdha të frutave të kivit për fytyrën.

Kivit përmbajnë lëndë ushqyese që ndihmojnë në balancimin e prodhimit të gjëndrave dhjamore! Ndihmon në kontrollin e sasisë së vajit që prodhon lëkura juaj, duke e mbajtur kështu atë shkëlqimin e panevojshëm larg. Pra, nëse keni lëkurë super të yndyrshme, mund të korrni vërtet përfitimet e kivit në rutinën tuaj të kujdesit të lëkurës. Aknet janë një shqetësim i madh nga i cili vuajnë shumë njerëz të moshave të ndryshme. Një nga përfitimet kryesore të frutave të kivit për lëkurën është se ndihmon në trajtimin e njollave dhe akneve, falë vetive antibakteriale dhe antimikrobike të kivit. Meqenëse ato gjithashtu kanë aftësinë për të kontrolluar prodhimin e vajit, kivi parandalon gjithashtu shpërthimet e ardhshme.

Kivi stimulon nivelet tuaja të kolagjenit dhe elastinës. Falë përmbajtjes së rëndë të vitaminës C dhe E, ajo tenton të luftojë shenjat e parakohshme të plakjes dhe gjithashtu parandalon dëmtimin e prodhimit tuaj natyral të kolagjenit. Pra, thoni mirupafshim linjave të holla dhe rrudhave me këtë superfrut. Ky është një nga përfitimet më të mira të kivit për fytyrën. Kivit janë të pasura me acid citrik, thelbësor për rigjenerimin e qelizave të lëkurës! Sa më shpejt që lëkura juaj të jetë në gjendje të shërohet dhe të prodhojë qeliza të reja, aq më e ndritshme do të jetë çehrja juaj. Ai gjithashtu vepron si një eksfoliues natyral që largon shtresat e qelizave të vdekura të lëkurës, vetëm për të zbuluar një ton më të qartë dhe më të barabartë të lëkurës. Një përfitim kaq i madh i kivit për lëkurën, apo jo?