Fundamenti

​Konjufca: Të gjitha instancat shtetërore duhet t’i përmbahen kushteve të Kurtit në dialog

/ 6 minuta lexim
Hidromorava

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca, ka thënë se të gjitha instancat shtetërore duhet t’i përmbahen të kushteve të kryeministrit Albin Kurti për dialogun.

Kryeparlamentari nënvizoi se pa u dënuar kryerësit e sulmit terrorist në Banjskë s’mund të ketë paqe në rajon, derisa vuri në pah se qindra persona po përgatiten në Serbi për një sulm të sërishëm në Kosovë.

Konjufca pas takimit me homologen e saj nga Sllovenia, Urska Klakocar Zupançiq, tha se institucionet e Kosovës janë të përgatitura të përballen me çfarëdo sulmi apo provokimi që vjen nga Serbia. Në anën tjetër, kryeparlamentarja sllovene tha se çështjet ndërmjet Kosovës dhe Serbisë duhet të zgjidhen përmes dialogut, përndryshe mund të ndodhin gjëra sikurse në Ukrainë. Krahas kësaj, ajo theksoi nevojën që dialogu të përfundojë me njohje reciproke, ndërkaq shtoi se ndërmjetësi i dialogut duhet të jetë nga një vend që njeh sovranitetin e të dy vendeve.

“E para le të flasim për atë që është quajtur mosndëshkimi i marrëveshjes nga Serbia. Pikërisht për shkak të saj Serbia ka marrë pozicionin që nuk i zbaton klauzolat e kësaj marrëveshje që ne kemi arrit në Bruksel…Serbia mbi bazën e mosndëshkimit nuk po e zbaton atë. Zotëri Kurti fillimisht ka kërkuar që të sqarohet më së pari nënshkrimi. E dyta çështja e kryekriminelit Radoiçiq që ka marrë përgjegjësinë për sulmin në Banjskë ai ndodhet i lirë në Serbi dhe vepra po trajtohet nga shteti serb gati më i lehtë sikurse me pas bërë shkelje të trafikut… Dhe e treta, letra që ish kryeministrja Bërnabiq i ka dërguar institucioneve evropiane duke e zhvlerësuar marrëveshjen që është arritur në Bruksel…Çdo instancë pas qeverisë dhe formulimit të këtyre kushteve duhet të mbajë atë qëndrim”, tha ai.

Përkushtim të palëve në dialog kërkoi kryetarja e Kuvendit të Sllovenisë, Urska Klakocar Zupançiq.

“(Njohja reciproke)Kjo mund të ndihmojë nëse të dyja vendet e njohin njëra-tjetrën dhe të ketë reciprocitet në njohjen e tyre. Vendet fqinje mund të përpiqen që të ndikojnë këtu, ne dëshirojmë që të shohim se ndikimi ynë do të jetë pozitiv në këtë drejtim. Mendoj se kjo(njohja reciproke) do të ishte shumë e mirëseardhur për të dy vendet… Dyja vendet do të ketë vështirësi për të zgjidhur këtë pa ndihmën e të tjerëve, disa nga vendet kyçe të Bashkimit Evropian do t’iu ndihmojnë në këtë aspekt. Është e rëndësishme gjithashtu se vendet e treta të njohin sovranitetin e të dy vendeve, pasi të dyja vendet janë të njëjtin nivel. Nëse kemi vende të treta që nuk e njohin Kosovën atëherë kjo është e vështirë”, theksoi Zupançiq.

Duke konsideruar të domosdoshme që përgjegjësit e sulmit terrorist në Banjskë të dalin para drejtësisë kosovare, Konjufca tha se ka informacione të sakta se edhe një grup tjetër po përgatitet për sulm ndaj vendit.

Uji Dea

“Nuk mund të flasim për fqinjësi të mirë dhe për paqe në rajon pa u dënuar dhe u vënë para drejtësisë kryesitë e këtij krimi (sulmit terrorist në Banjskë) dhe pa u adresuar përpjekjet e tilla destabilizuese…21:23 Institucionet tona kanë informacione të sakta se një grup tjetër prej qindra personash sërish po e bëjnë të njëjtën gjë në serbi, po ushtrojnë, po përgatiten për ndonjë sulm eventual që mund të përjetojmë. Por ne jemi gjithmonë të përgatitur dhe institucionet tona të sigurisë janë në vigjilencën më të lartë që të përballen me çfarëdo që na vjen ose sulm ose provokim nga ana e Serbisë”, tha Konjufca.

Ndërkaq, kryetarja e Kuvendit të Sllovenisë, Urska Klakocar Zupançiq, tha se është e domosdoshme që çështjet mes Kosovës dhe Serbisë të zgjidhen përmes dialogut, pasi përndryshe mund të ndodh sikurse lufta në Ukrainë.

“Vendimet e njëanshme nga ana e Serbisë që të zgjedhin se cilat klauzola të marrëveshjes të zbatojnë dhe cilat jo nuk shihen në sy të mirë nga komuniteti ndërkombëtarë, kur ne duhet t’i respektojmë të drejtat e të gjitha kombeve që jetojnë këtu. Si politikan neve na pëlqen që të flasim shumë për dialogun, ndonjëherë mund të duket si klishe, por nëse nuk i zgjidhim çështje përmes dialogut, atëherë mund të shohim gjëra të këqija sikurse në Ukrainë. Pasi nuk i kushtojmë vëmendje situatave të cilat mund të qojnë tek lufta. E kuptoj frustrimin në Kosovë, ne kemi marrëveshje të cilat nuk janë implementuar, sulmin terrorist ku ka marrë përgjegjësinë e plotë një person por nuk është i dënuar për këtë. Ka frustrim të madh është e kuptueshme dhe qartë. Dua të shoh që autoritetet e Serbisë të ndryshojnë këndvështrimin dhe të jenë më të hapur në bisedime”, tha ajo.

Në lidhje me rastin e Banjskës, kryetari i Kuvendit, Glauk Konjufca, tha se reagimi i zyrës së Borrell se Kosova s’ka dërguar asnjë raport ishte shokuese, pasi institucionet e vendit e kanë njoftuar BE-në për të gjitha detajet e sulmit të Banjskës.

“Në këtë rast unë kam parë se ata nuk është se kanë vepruar sipas standardeve më të larta evropiane. Preferencat e tyre private dhe individuale kanë pasur ndikim të madh në mënyrën sesi e kanë formësuar ata dialogun. Njëra prej konsekuencave më të mëdha të kësaj qasje ka qenë favorizimi i padiskutueshëm i Serbisë dhe vendosja e Kosovës në një pozicion të pafavorshëm….Reagimi i fundit që e pati zyra e BE-së dhe departamentit të Borrellit ishte shokuese që thoshte se Kosova s’ka dërguar asgjë për sulmin e Banjskës. Përkundrazi BE-ja dhe zyra e Borrellit i ka të gjitha detajet deri në hollësinë e fundit se çka ka qenë sulmi i Banjskës dhe si është kryer”, theksoi ajo.

Krahas këtyre, të dy homologët shprehën vullnetin për thellim të bashkëpunimit ndërmjet Kosovës dhe Sllovenisë.

Në vizitën e saj në Kosovë, kryetarja e Kuvendit të Sllovenisë, Urska Klakocar Zupançiq u prit në takim edhe nga presidentja Vjosa Osmani.