Konjufca: Qeveria Hoti është e paligjshme, do të përballet me protesta

Ministri në detyrë i Ministrisë së Punëve të Jashtme, Glauk Konjufca, në emisionin DPT te Fidani në T7, ka thënë se qeveria e ardhshme është e paligjshme.

“Votimi i qeverisë do të ndodhë, por do të jetë e paligjshme, sepse kjo qeveri do të përballet me protesta”, është shprehur Konjufca.

Ai gjithashtu tregoi se cfarë do të bëjë VV’ja pasi të krijohet qeveria e re.

“VV’ja do ta organizojë popullin e Kosovës për imponimin e vullnetit e vet, të mos ketë qeveri pas zgjedhjeve”.

Tutje, ai foli edhe për protesta. Konjufca tha se VV’ja nuk do të organizojë protestë, por do ta përshëndeste protesten e shoqërive civile.

“Nuk kemi lajmruar për nesër për protesta, sepse ne e thirrim publikisht dhe nuk na vjen keq të thirrim protest. Mund të ketë shoqëri civile dhe individ dhe ne e përshëndesim, por VV’ja nuk ka thirr protestë. Ajo cka mund të them sonte është se protestat janë të pashmangshme”, thotë Konjufca.

Gjithashtu, Konjufca tha se veprimi i parë i qeverisë së re do të jetë heqja e reciprocitetit.

“Nuk kemi dyshime se kjo qeveri, veprimin e parë që do ta merrë, do të jetë heqja e reciprocitetit me qeverinë”, shtoi Konjufca.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).