Konjufca: Në një shtet normal Thaçi do të duhej të intervistohej posa të kthehej nga Brukseli

Shefi i Grupit parlamentar i Vetëvendosjes, Glauk Konjufca në një konferencë për media ka folur për takimin e sotëm Thaçi-Vuçiq. Ai tha se ky takim është lajmëruar vetëm 24 orë para se të ndodh dhe kjo sipas tij është e qëllimshme, në mënyrë që të mos ketë reagime dhe organizime qytetare.

Konjufca tha se po duket se marrëveshja Thaçi-Vuçiq është pranë dhe marrëveshja do të jetë në dëm të Kosovës.

“Presidenti jonë po shkon pa mandat parlamentar. Kjo do të jetë shqetësuese, por edhe më shqetësuese është gatishmëria e presidentit tonë për marrëveshje me Serbinë. Presidenti Thaçi është në gjendje me pagu me territor të Kosovës njohjen nga Serbia”, tha Konjufca, raporton Telegrafi.

Konjufca u shpreh se Kosova mund të jetë shumë mirë dhe e suksesshme pa njohe të Serbisë, e aq ma tepër të jepet territor për njohje nga Serbia.

Duke pasur parasysh që Thaçi ka shkruar pa mandat, ndërsa kryeministri nuk e di për çfarë do të bisedohet, Konjufca tha se me pas shtet si duhet dhe kryeprokuror, ky i fundit do të lëshonte menjëherë thirrje, ndërsa Policia urdhër-arrest dhe në momentin e parë që Thaçi mbërrin në Aeroportin e Prishtinës dhe shkel në territorin e shtetit duhej të dërgohej në intervistim në zyrën e kryeprokurorit dhe t’i bëhej me dije se veprimet që po i bën janë shkelje e Kushtetutës dhe Kodit penal të Kosovës.

Sipas tij, Thaçi ka qenë figura kryesore e dialogut që nga viti 2011, ndërsa tërë këto vite sipas tij ka ndodh krijimi i Listës serbe, pastaj është tentuar themelimi i Asociacionit të komunave serbe, si dhe njëfarë lloj legalizimi i pushtetit të Serbisë në Kosovë.

“…Me të gjitha këto kompromise na del tash si shpëtimtar i kombit… e ka qenë më së shumti që e ka dëmtu perspektivën e bashkimit të shqiptarëve”, tha ai. /Telegrafi/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).