Komuna e Bujanocit miratoi propozimin për përdorimin e 200 mijë eurove donacion nga Kosova

Kryetari i Komunës së Bujanocit, Shaip Kamberi ka bërë të ditur se Këshilli Komunal e ka miratuar propozimin për përdorimin e mjeteve në vlerë prej 200 mijë euro, donacion nga Republika e Kosovës.

Kamberi ka njoftuar edhe se si do të ndahen këto mjete për nevojat e qytetarëve në këtë komunë.

Kamberi mes tjerash e ka falënderuar Kosovën e kryeministrin në detyrë Albin Kurtin për donacionin.

Ministria e Financave dhe Transfereve e Kosovës ditë më parë, ka realizuar pagesën prej 500 mijë eurove të dedikuara për komunat e Preshevës, Medvegjës dhe Bujanocit, mjete këto të ndara nga Qeveria e Kosovës.

Ministria ka bërë të ditur se 200 mijë euro janë ndarë për komunën e Preshevës, 200 mijë euro për komunën e Bujanocit dhe 100 mijë euro për komunën e Medvegjës.

Sipas këtij vendimi të Qeverisë, mjetet janë ndarë me qëllim të përballimit të gjendjes së krijuar nga pandemia COVID-19.

Më poshtë e gjeni të plotë publikimin e Shaip Kamberit në Facebook:

Këshilli Komunal i Komunës së Bujanocit, sapo miratoi propozimin për përdorimin e mjeteve në vlerë prej 200.000 euro, donacion nga Republika e Kosovës.

Qeveria e Republikës së Kosovës, nëpërmjet këtij donacioni, Komunës së Bujanocit dhe banorëve të sajë i ka mundësuar:

• Blerjen e një autoambulance të përgaditur me të gjitha paisjet e nevojshme për transportimin sa më të sigurt të pacientëve të sëmurë. (6 milion dinarë).

• Subvencionimin e bujqëve (5.5 milion dinarë).

Këshilli Komunal i Komunës së Bujanocit, sapo miratoi propozimin për përdorimin e mjeteve në vlerë prej 200.000 euro, donacion nga Republika e Kosovës.

Qeveria e Republikës së Kosovës, nëpërmjet këtij donacioni, Komunës së Bujanocit dhe banorëve të sajë i ka mundësuar:

• Blerjen e një autoambulance të përgaditur me të gjitha paisjet e nevojshme për transportimin sa më të sigurt të pacientëve të sëmurë. (6 milion dinarë).

• Subvencionimin e bujqëve (5.5 milion dinarë).

• Subvencionimin e bizneseve të vogla të cilët nuk kanë mundur të kryejnë veprimtaritë e tyre përshkak të masave kundrejt COVID19 (5.4 milion dinarë).

• Ofrimin e ndihmës financiare për fëmijët me nevoja të veçanta (1.2 milion dinarë) .

• Pako ushqimore për familjet në nevojë (1 milion dinarë).

• Përkrahje financiare për KKSH 🇦🇱 (2 milion dinarë).

• Subvencion për mediat që kanë përcjellur dhe kontribuar në luftën kundër COVID19 (1 milion dinarë).

• Përkrahje financiare për Imamët e Xhamive të Komunës së Bujanocit (600 mij dinarë).

• Mjete për blerjen e paisjeve medicionale, spirometër për dispanzerin e mushkërive, termometër në distancë, oksimetër dhe paisje tjera për nevojat e COVID Ambulancës dhe ofrimit të shërbimeve sa më të mira për qytetarët (600 mij dinarë).

Faleminderit Kosovë 🇽🇰🇽🇰🇽🇰.

Faleminderit Albin.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).