Komisioni Evropian kritikon rritjen e pagave dhe investimet në rrugë

Komisioni Evropian ka shprehur shqetësimin për qëndrueshmërinë e vendimit për rritjen e pagave prej 25 për qind para zgjedhjeve të 8 qershorit.

Komisioni Evropian ia ka paraqitur shqetësimin për pagat dhe investimet në rrugë, Qeverisë së Kosovës, të martën, në takimin e rregullt të Dialogut për procesin e stabilizim-asociimit (SAPD) për ekonomi, statistikë dhe kontroll financiar, në Prishtinë, shkruan sot Koha Ditore.

Vendimi për rritjen e pagave dhe iniciativat shpenzuese për të burgosurit politikë dhe veteranët e luftës, sipas KE-së, do të kenë ndikim vjetor që kap shumën mbi 130 milionë euro. Këto dy vendime do t’i kufizojnë shpenzimet në reforma apo do ta obligojnë qeverinë të hyjë në borxhe.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).