Koalicioni PDK-AAK në janar

Koalicioni në mes forcave politike të dala nga lufta e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, PDK-së dhe AAK-së pritet të zyrtarizohet në janar të 2013-s.

Mundësia për bashkëqeverisje në mes partisë së kryeministrit aktual, Hashim Thaçit, dhe Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës të Ramush Haradinajt veçse është çështje e përfunduar, porse ka mbetur që dy liderët partiakë të ulën dhe të merren vesh për ndarjen e “kulaçit” në qeveri, shkruan “Zëri”.

Ndonëse ditëve të fundit janë shtuar zërat për ndryshime në koalicion qeverisës, burime ndërkombëtare kanë konfirmuar të martën për gazetën “Zëri” se zyrtarizimi i koalicionit në mes partive të krahut të luftës po i numëron ditët.

“Çështja e koalicionit PDK-AAK do të zyrtarizohet menjëherë në janar”, ka thënë një zyrtar i lartë ndërkombëtar në kushte anonimiteti. Edhe pse zyrtarët e lartë të partisë së kryeministrit Hashim Thaçi janë më të rezervuar në deklarimet e tyre rreth ndryshimeve në qeveri, në anën tjetër partia e Haradinajt shprehet në favor të lidhjes së koalicionit me PDK-në.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS