KKSH në 2015-n do të angazhohet për shumë çështje me interes për shqiptarët

Në selinë e Këshillit Kombëtar Shqiptar (KKSH) në Bujanoc sot është mbajtur seanca solemne në ditën e fundit të vitit 2014. Në këtë takim të këshilltarëve si dhe liderëve të institucioneve lokale të Preshevës dhe Bujanocit, është uruar që viti 2015-të të jetë më i suksesshëm, ndërsa kryetari i KKSH-së Jonuz Musliu ka thënë se do të angazhohen për një sërë çështjetsh me interes për shqiptarët e Luginës së Preshevës.

“Në 2015-n do të angazhohemi për kthimin e Lapidarit të dëshmorëve të kombit të UÇPMB-së në Preshevë, për largimin e përmendores së serbëve mbi Lluçan, do të angazhohemi që Dogana e kufirit Tabanoc, Konçul dhe Depcë të kontrollohet nga Asociacioni i komunës së Preshevës, Bujanocit dhe Medvegjës, që Lugina e Preshevës të jetë pjesë e buxheteve të qeverisë së Shqipërisë dhe Kosovës, Komandanti i Policisë së Luginës të jetë Shqiptar, që referendumi i vitit 1992 të implementohet edhe vullneti i ish ushtarëve te UÇPMB-së e të implementohet kryeverdikti i popullit shqiptarë, demilitarizimi i Preshevës, Medvegjës dhe Bujanocit, do të njoftojmë Bashkimin Evropian, Shtetet e Bashkuara te Amerikës me gjendjen e shqiptarëve”, thuhet në njoftimin e kryetarit të KKSH-së, Jonuz Musliu.

Gjithashtu, janë numëruar edhe të arriturat e deritanishme të këtij organi që mbanë eksluzivitetin për mbrojtjen e interesave të shqiptarëve, në fushat që është kompetente. /Titulli.com/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).