Kjo i ndodh trupit nëse pini ujë me limon çdo mëngjes

Shumë njerëz janë ‘tifozë’ të mëdhenj të limonit – i cili përdoret për shumë gjëra në jetën e përditshme.

Jo rrallë ne kemi raportuar se çfarë ndodh nëse pini ujë me mjaltë dhe limon çdo ditë për një vit – dhe rezultatet ishin mahnitëse.

Për t’ju bindur më shumë që ta filloni ditën me një gotë ujë me limon, ne kemi gjetur një listë me përfitimet që ndodhin nga pirja e kësaj pije.

1. Bën mrekulli për shëndetin e tretjes

Shpesh thuhet se një sistem i shëndetshëm i tretjes është çelësi i gjithë shëndetit të mirë. Limonët janë një burim i rëndësishëm i një fibre e cila është e nevojshme për shëndet të mirë të kolonit, kështu që një gotë me ujë me limon çdo mëngjes vepron si një pastrues për sistemin tuaj të tretjes, duke eliminuar mbeturinat e akumuluara nga dita e kaluar.

2. Ujë me limon = rehidratues origjinal

Shekuj para se të dilnin pijet energjike, uji me limon ishte një trajtim shumë i dobishëm i dehidratimit. Kur ushtrojmë ne humbim elektrolite (minerale duke përfshirë kalium dhe sodium) përmes djersës – dhe përderisa vetë pirja e ujit do t’ju rehidratojë, shtimi i disa fetave limon në ujë do të përshpejtojë procesin e ribalancimit të elektroliteve në trupin tuaj.

3. Për sy

Limonët janë të paketuar me shumë vitaminë C dhe antioksidantë të cilët punojnë së bashku për të formuar një efekt mbrojtës kundër katarakteve dhe degjenerimit makular. Pini ujë me limon për sy!

4. Limoni është miku më i mirë i mëlçisë

Të kesh një mëlçi të shëndetshme është gjëja më e mirë që mund të bësh për shëndetin e përgjithshëm, dhe pirja e ujit me limon mund të ndihmojë funksionimin e mëlçisë. Uji me limon nxjerrë jashtë helmet duke përmirësuar funksionin e enzimës dhe duke zhdukur bakteret e dëmshme.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).