Kjo është shqiptarja e cila triumfoi në Rusi, mposhti 12 shtete dhe solli kupën në shtëpi

Krenaria e shqiptarëve, mposhti 12 shtete në Rusi dhe solli kupën në shtëpi

Një zë i rrallë shqiptar, timbër të veçantë dhe ngjyra të ndryshme të zërit ka shqiptarja nga Shqipëria Inis Neziri e cila konkuroi në shumë festivale muzike. Ajo mori pjesë në shumë festival të muzikës dhe gjithëherë doli fituese në të gjitha garat. Karrierën fillestare e kishte në Gjeniun e Vogël, ku zëri vendin e parë dhe mahniti jurinë me performancën e saj, transmeton albinfo.ch.

Më pas Neziri ka marrë pjesë në kompeticione të ndryshme si në Rumani në festivalin ”Golden Stage” ku gjithashtu fitoi çmimin e parë.

Mirëpo kulmin e saj të artistës e shijoi në vitin 2019 kur këngëtarja shqiptare Inis Neziri i bëri të gjithë krenarë.

Fotografia e Inis Neziri

Ajo u shpall fituese e festivalit “New Wave” në Rusi, ku rrëqethi të gjithë me zërin e saj fantastik.Ajo mundi të gjithë konkurrentët duke zënë vendin e parë me 280 pikë. Inis Neziri arriti të mposhtte plot 12 shtete me performancën e saj, e cila u mbështet nga shqiptarët në të gjithë botën. Këngëtarja shqiptare u vlerësua me pikët maksimale nga juria për dy netë rresht.

Inis Neziri Wins New Wave 2019 – Eurovoix World

Ndërsa gjatë prezantimit, Inis bëri simbolin e shqiponjës para publikut rus, ku u shfaq edhe flamuri shqiptar. /Albinfo.ch.

Kjo është shqiptarja e cila triumfoi në Rusi, mposhti 12 shtete dhe solli kupën në shtëpi

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).