KFOR’i kontrollin e plotë në Veri?, Zëdhënësi i DASH: Duhet të sigurohet sundimi i ligjit dhe kthimi në dialog

/ 1 minutë lexim

Ngjarjet në pjesën veriore të Kosovës kanë qenë temë në konferencën për media të zëdhënësit të Departmentit Amerikan të Shtetit Mattheë Miller. I pyetur nga mediat rreth pozicionit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës që KFOR ta marrë kontrollin e plotë në gjithë territorin e pjesës veriore, Miller nuk ka dhënë përgjigje.

Ai ka thënë se në pjesën veriore duhet të sigurohet sundimi i ligjit.

Uji Dea

“Sa i përket kësaj do të them se është me rëndësi që të gjitha palët menjëherë të punojnë duke u koordinuar me partnerët ndërkombëtarë për ta depërshkallëzuar situatën, për ta siguruar sundimin e ligjit dhe kthimin në dialog” ka thënë Miller.