Këto tri rrënjë janë dhuratë nga zoti, shërojnë krejt trupin

Nga këto tri rrënjë mund të përgatitni pije apo çaj, e kombinimi i tyre trupit i sjell shëndet absolut

Rrënja “agropyron repens”

Nuk ekziston ndonjë kopsht pa këtë bimë. Nuk ka sëmundje që nuk e shëron: nga oftamologjia deri në onkologji. Kjo rrënjë përtërin metabolizmin e çrregulluar të njeriut. Kjo rrënjë shëron cistet, infeksionet urinare, hedh gurët nga veshkat, shëron sëmundjet e mushkërive, bronkitin kronik, sëmundjet e zorrës, diabetin, hipertensionin. Nga rrënja e thatë e kësaj bime mund të përgatitet kafe apo edhe qull.

Luleradhiqja

Edhe luleradhiqja cilësohet si rrënjë. Në fillim të pranverës, duhet marrë lulet e reja të luleradhiqes, t’i futni në ujë për t’jua larguar shijen e thartë dhe prej tyre të përgatitni sallatë. Nga kjo rrënjë mund të përgatitni edhe gjellë, e rrënja mund të piqet me patate. Gjethet e luleradhiqes shërojnë aneminë, kancerin në lukth dhe në mëlçi, artritin, osteoporozën. Në vjeshtë, nëse gjeni një luleradhiqe që nuk ka lulëzuar, merrni rrënjën dhe e thani, është një ar i vërtetë

Rrodheja

Rrodheja është një bimë që në fakt i shëron të gjitha llojet e kancerit. Kjo bimë është në gjendje të shërojë edhe diabetin, bronkitin, artritin, reumatizmin, osteoporozën, frakturat e eshtrave, herninë, sëmundjet e rralla dhe shumë të tjera. Kjo bimë është në gjendje ta shërojë edhe hepatitin C. Shëron tumoret në mëlçi dhe cirrozën e mëlçisë. Ndihmon në uljen e kolesterolit, shëron veshkat, hedh gurët nga veshka dhe nga idhca. Rrënja e bimës rrodhe parandalon gripin dhe e normalizon temperaturën.

Si të përgatitni çajin nga njëra prej këtyre rrënjëve

Merrni një lugë të madhe të rrënjës së bluar dhe të thatë të njërës bimë dhe e futni në 400 ml ujë të vluar. E lini çajin të vlojë për 10 minuta e më pas e hiqni nga pllaka e nxehtë. E lini çajin të pushojë për dy orë dhe pini nga gjysmë gote çaj tre herë në ditë, para secilës shujtë. Një javë pini pastaj çajin nga luleradhiqja, më pas javën tjetër nga bima rrodhe, e më pas çajin nga rrënja “agropyron repens

(Kosova Sot)

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).