Këto janë tre ushqimet e duhura për një zemër të shëndetshme dhe arterie të pastra

Dieta e pasur me yndyrë që ne perëndimorët përdorim për të mund të bëhet shumë e rrezikshme, duke nxitur kolesterolin.

Depozitat e lipideve brenda enëve të gjakut mund të bëjnë rrjedhjen e gjakut në mënyrë të parregullt me ​​kalimin e kohës, duke shkaktuar probleme që janë gjithnjë e më serioze.

Pra, si mund ta luftojmë këtë rrezik të vazhdueshëm? Ka, mbi të gjitha, tre mjete juridike natyrore që mund të na ndihmojnë të mbajmë arteriet tona të lira dhe dietën tonë të shëndetshme.

Drithërat- Fibrat e saj mund të luftojnë molekulat e kolesterolit dhe të pastrojnë enët e gjakut. Një përzierje e bërë me drithëra, ujë dhe kanellë, e përzier, e zier dhe pastaj e lënë për të pushuar në frigorifer mund të jetë një pije e shijshme, por në të njëjtën kohë e shëndetshme nëse pihet një herë në ditë.

Hudhër- Disa studime kanë konstatuar se si përfitimet e saj arrijnë të luftojnë në mënyrë efektive dëmet e shkaktuara nga kolesteroli. Mund të jetë i mërzitshëm në shije dhe erë, por përbërësit e tij aktivë janë shumë të shëndetshëm dhe bëhet e komplikuar për të bërë pa to.

Vaj ulliri- Nëse përdoret në moderim, mund të ofrojë yndyrna “të mira” të dobishme për pastrimin e arterieve. Efektiviteti i tij është përforcuar nëse përdoret si lëndë e parë. Kurrë mos e harroni atë duke e vendosur në tavolinë!

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).