Këto janë benefitet magjike të patateve

Patatet janë një ndër ushqimet më të popullarizuara me mënyra të panumërta për t’i shijuar ato.

Sipas një artikulli të botuar në vitin 2021 në revistën Nutrients, lëndë të tjera ushqyese të patateve përfshijnë vitaminën B1, e cila përfiton rritjen dhe zhvillimin e njeriut; folat, i cili ndihmon në prodhimin e qelizave të kuqe të gjakut; dhe vitamina B6 e cila përfiton shumë sëmundje, përfshirë aneminë.

Patatet janë gjithashtu të pasura me antioksidantë. Antioksidantët janë një substancë e njohur për të parandaluar dëmtimin e qelizave, të cilat, nga ana tjetër, mund të parandalojnë disa sëmundje, sipas Bibliotekës Kombëtare të Mjekësisë.

Një patate e mesme e pjekur me lëkurë ka 129 kalori, 4.6 gram proteina, pa yndyrë, 37 gram karbohidrate dhe rreth 4 gram fibra, sipas Departamentit të Bujqësisë. Perimet janë gjithashtu të ngarkuara me lëndë ushqyese, duke përfshirë 14,4 miligramë vitaminë C. Marrja e rekomanduar ditore e vitaminës C është 75 deri në 90 miligramë, sipas Harvard T.H. Chan Shkolla e Shëndetit Publik.

Mënyra më e mirë për të gatuar patate

Ndoshta nuk mund të thuhet se skuqja e çdo gjëje, përfshirë patatet, nuk është metoda më ushqyese e gatimit. Por përtej kësaj, ju mund të pyesni veten nëse, nga pikëpamja e të ushqyerit, është më mirë të zieni ose të piqni ushqimet.

Gjithashtu, kur patatet zihen, lëkura e lëkures ruan më shumë lëndë ushqyese, duke parandaluar që mineralet të rrjedhin në ujë. Studimi gjithashtu konfirmoi se ftohja e patateve pas gatimit rrit përmbajtjen e niseshtes rezistente.

Pra, patatet janë një burim i pasur me lëndë ushqyese të karbohidrateve energjike dhe ngopëse të ushqimit të plotë me përfitime të mundshme shëndetësore dhe performancës.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS