Fundamenti

Këto fruta janë shumë të dobishme për organizmin tuaj

/ 2 minuta lexim
Hidromorava

Më shumë se një në katër të rritur në Mbretërinë e Bashkuar kanë presion të lartë të gjakut, gjë që bën që gjaku të pompohet me shumë forcë nëpër trup.

Por shumë do të jenë të pavëmendshëm për gjendjen pasi rrallë shkakton simptoma të dukshme. Nëse nuk trajtohet, hipertensioni siç përshkruhet edhe presioni i lartë i gjakut ngarkon enët e gjakut, zemrën dhe organet e tjera, si trurin, veshkat dhe sytë.

Dhe mund të rrisë rrezikun e zhvillimit të një sërë gjendjesh shëndetësore serioze dhe potencialisht vdekjeprurëse. Sëmundjet e zemrës, sulmet në zemër, goditjet në tru dhe dështimi i zemrës janë vetëm disa prej tyre. Por ju gjithashtu mund të jeni në rrezik të zhvillimit të sëmundjeve arteriale periferike, aneurizmave të aortës, sëmundjeve të veshkave dhe demencës vaskulare sipas udhëzimeve të NHS.

Por ai vuri në dukje se ulja e presionit të gjakut edhe me një sasi të vogël mund të ndihmojë në uljen e rrezikut të këtyre kushteve shëndetësore. Një mënyrë efektive për ta bërë këtë është nëpërmjet dietës. Sipas Shkollës së Shëndetit Publik të Harvardit, dy minerale luajnë një rol të madh në rregullimin e presionit të gjakut dhe një zemër të shëndetshme”.

Hidromorava

Këto janë natriumi që është kripë dhe kaliumi. Ngrënia e më pak ushqimeve të kripura është jashtëzakonisht e rëndësishme për të mbajtur presionin e gjakut në një nivel të shëndetshëm. Por ngrënia e më shumë ushqimeve të pasura me kalium mund të ulë ndjeshëm rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare, sipas Shkollës së Shëndetit Publik të Harvardit.

Kaliumi mund të gjendet veçanërisht në fruta, perime, bishtajore dhe bulmet me pak yndyrë. Bananet shpesh janë vlerësuar për përmbajtjen e tyre të lartë të kaliumit. Sipas Medical News Today, katër pije frutash po shpërthejnë me mineralin.

Këto janë lëngjet e freskëta nga frutat e pasionit, shegët, portokallet dhe mandarinat.