Këshilli Drejtues ka zgjedhur dy Prorektorë të Universitetit Publik të Gjilanit

Gjilan – Këshilli Drejtues i Universitetit “Kadri Zeka”, në mbledhjen e mbajtur më 14.11.2019 në Gjilan, në bazë të propozimit të Rektorit Bajram Kosumi dhe pas konsultimit me Senatin, zgjodhi Xhevdet Thaqin, Prorektor për Mësim, Kërkime Shkencore dhe Çështje të Studentëve dhe Dukagjin Leka Prorektor për Bashkëpunim Ndërkombëtar.

Xhevdet Thaqi, në cilësinë e Prorektorit për Mësim, Kërkime Shkencore dhe Çështje të Studentëve, mbulon aspektet e mësimit dhe çështjeve studentore.

Xhevdet Thaqi është Doktor i Shkencave të Didaktikës së Matematikës, Profesor i Asocuar në Universitetin “Kadri Zeka” në Gjilan.

Xhevdet Thaqi ka qenë Prorektor për marrëdhënie me jashtë dhe cilës (u.d.), Prorektor për mësim, shkencë dhe çështje të studentëve (u.d.), Dekan i Fakultetit të Shkencave Kompjuterike, ndërsa tash së fundi ka ushtruar detyrën e Dekanit të Fakultetit të Shkencave Aplikative.

Kurse, Dukagjin Leka në cilësinë e Prorektorit për Bashkëpunim Ndërkombëtar, mbulon aspektet e bashkëpunimit ndërkombëtar institucional, realizon projekte bashkëpunuese ndërkombëtare e posaçërisht ato me programet e Komisionit Evropian që kanë për qëllim kyçjen dhe shtytjen përpara të Universitetit “Kadri Zeka” në Universitetet Evropiane në vazhdimësi.

Dukagjin Leka është Doktor i Shkencave Juridike Ndërkombëtare, Profesor në Universitetin “Kadri Zeka” në Gjilan, derisa që nga muaji shkurt i vitit 2016 ka qenë po ashtu Prorektor për Bashkëpunim Ndërkombëtar./rajonipress/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).