Kërkoni borzilokun nëse kolliteni

Borziloku është bimë e mirë për gjendjet shëndetësore. Shkaku i ndikimit prej sedativi, nuk ju preferohet shtatzënave e as fëmijëve më të vegjël se gjashtë muaj.

ÇAJ NGA BORZILOKU Gjethet e thata të bimës, një deri dy lugë, i përzieni me dy decilitra ujë të vluar dhe e lini të pushojë për dhjetë minuta. Këtë lëng mund ta konsumoni çdo ditë, por pas tetë ditëve duhet bërë pauzë prej dy javësh.

GJETHET E FRESKËTA Për shërimin e inflamacioneve në sipërfaqen e gojës disa herë në ditë ju duhet të përtypni disa gjethe të freskëta të borzilokut.

KUNDËR AKNEVE Avullimi i lëkurës me borzilok pozitivisht ndikon te lëkura e papastër. Përgatiteni enën me ujë dhe borzilok si dhe inhalim për fytyrë. Këtë ta bëni njëherë në ditë, e në fund fytyrën e thani me peshqir të pastër.

INHALIM KUNDËR HUNDËS SË BLLOKUAR, SINUSEVE DHE TESHTITJEVE Në një litër ujë të vluar të hidhni dy lugë të supës me borzilok të thatë dhe e lini të mbuluar për tre deri pesë minuta. Përkulni fytyrën sipër enës, mbuloni kokën me peshqir dhe merrni frymë thellë. Të rriturit të qëndrojnë për dhjetë minuta, fëmijët për 2-3 minuta.

(Kosova Sot)

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).