Keni presion të ulët të gjakut? Kafja nuk është e vetmja gjë që mund të ndihmojë

Hipotensioni (presioni i ulët kronik i gjakut) është vetëm një karakteristikë e trupit, siklet që nëse është e nevojshme, mund të korrigjohet lehtësisht me ndihmën e ushqimit.

Këshilla më e zakonshme për zgjidhjen e problemit të presionit të ulët të gjakut që të gjithë e dinë është se duhet të pini më shumë kafe.

Kafeina vërtet ndihmon në rritjen e presionit të gjakut, tonifikon dhe përmirëson mirëqenien. Megjithatë, dy gjëra janë të rëndësishme për t’u mbajtur në mend këtu, transmeton Telegrafi.

Së pari, edhe nëse kafeina ju ndihmon të rrisni presionin e gjakut, nuk duhet të harroni se ajo duhet konsumuar në masë.

Kafeina e tepërt është me shumë pasoja të pakëndshme për organizmin, ndaj përpiquni të mos pini më shumë se 2 filxhanë kafe në ditë.

Së dyti, kafeina kur kthehet në varësi ndalon tonifikimin e trupit, prandaj duhet ta konsumoni në masë në mënyrë që të kryejë funksionin e saj.

Ndër ushqimet e rëndësishme për dietën e pacientëve me hipotension, mjekët veçojnë peshk me vaj të paktën 3 herë në javë dhe mundësisht më shpesh. Jo vetëm që rrit presionin e gjakut, por gjithashtu forcon të gjithë trupin: nga muskujt dhe kockat te truri dhe zemra.

Në listën e rekomandimeve përfshihen edhe ushqimet që përmbajnë niseshte – është e rëndësishme që niseshteja të jetë e qëndrueshme, përndryshe një dietë e tillë do të sjellë kg shtesë në vend të përfitimeve shëndetësore.

Mjekët rekomandojnë që pacientët me presion të ulët të gjakut të hanë 500 g fruta dhe 500 g perime në ditë.

Një ilaç tjetër i mrekullueshëm është çokollata e zezë, por duhet ta trajtoni me më shumë kujdes dhe të mos hani më shumë se 30 g në ditë.

Në listë janë edhe ushqimet e kripura. Natriumi lidh ujin në trup, gjë që rrit vëllimin e gjakut dhe, si rezultat, rrit presionin e gjakut. /Telegrafi/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS