Këngë kushtuar Mikel Kuzhninit

– Teksti, muzika dhe interpretimi : Demir Krasniqi –

Më datën 23 Gusht t’ vitit 2019 –
Patriot Mikel Kuzhnini, na është ndarë nga kjo jetë !
Patrioti i madh shqiptar që jetonte n’ Kroaci –
Mori rrugën e pa kthim për n’ amshim nën dhe të zi !
Reefreni :
Angazhimi i tij i pashoq në rrugët përparimtare –
Për promovimin e traditave dhe të vlerave shqiptare !
Mikel Kuzhnini nuk pranonte të kalonte kohë të kotë –
Ishte zgjedhë Kryetar Nderi i Lidhjes s’ Shqiptarëve n’ botë !

Për ndarje t’ dhimbshme nga jeta, t’ patriot Mikel Kuzhninit –
Na u përhap një lajm pikëllues kudo në lugje të Drinit !
Ishte Kryetar Nderi i Lidhjes s’ Shqiptarëve t’ Botës,
I cili punoi pandalshëm për lirinë dhe pavarësinë e Kosovës !
Reefreni :
Angazhimi i tij i pashoq në rrugët përparimtare …etj.

Angazhimi i tij i pashoq, nëpër rrugët përparimtare –
Për promovimin e traditave dhe të vlerave shqiptare !
Për faktorizimin e kombit tonë, kudo mbërrinte nëpër botë –
Do t’ kujtohet me pietet, si uji i pastër n’ gotë !
Reefreni :
Angazhimi i tij i pashoq në rrugët përparimtare …etj.

Pra , ngushëllime shumë të thella, kudo familjes Kuzhnini –
Nga Valbona, Ibri, Vardari, Shkumbini dhe Drini !…
Ngushëllime të thella t’ gjithë bashkëveprimtarëve –
Nga të gjitha trojet etnike të shqiptarëve !
Reefreni :
Angazhimi i tij i pashoq në rrugët përparimtare …etj.

Gjilan , më 23 .08.2019.
Demir Krasniqi

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).