UBT

Kearns: Kemi përgjegjësi për Ballkanin, për Kosovën paralajmërova në qershor

/ 2 minuta lexim

Deputetja britanike, Alicia Kearns, ka shpërndarë një video të presidentit ukrainas Volodymyr Zelenksy, që alarmoi se Rusia po planifikon luftë të re e në rrezik është Ballkani.

Duke shpërndarë këtë video, ajo ka përsëritur shqetësimet që i pati bërë publike muaj më parë.

Të enjten, Zelensky ka bërë thirrje për më shumë vëmendje për Ballkanin, duke përfshirë Kosovë, pasi ka informacione se Rusia po planifikon ta nisë një luftë për ta larguar vëmendjen nga Ukraina.

Eco Higjiena

“Kam paralajmëruar vazhdimisht se ne duhet ta gjejmë përkushtimin tonë në Ballkan dhe të mos përsërisim dështimet e parandalimit. Ballkani është në fqinjësinë tonë dhe kemi përgjegjësi historike. Unë kam paralajmëruar në qershor se çfarë mund të shohim në Kosovë, por u hodh poshtë. Fatkeqësisht, shqetësimet e mia u bënë realitet”, shkroi ajo në X.

Në korrik, Kearnsi alarmoi nga Parlamenti britanik se në kishat ortodokse serbe në Kosovë ka armë të kontrabanduara nga Serbia. Në fund të shtatorit, një grup i uniformuar e armatosur serbësh vranë policin Afrim Bunjaku në Banjskë të Zveçanit. Gjatë aksionit pasues të policisë ata u strehuan në Manastirin e Banjskës.