Katër faktorët që po i lënë kosovarët pa liberalizim të vizave

Instituti EPIK ka bërë një studim për të analizuar procesin e liberalizimit të vizave për Kosovën. Rezultati i studimit evidenton 4 faktorë të cilët janë duke e penguar liberalizimin e vizave për kosovarëtm shkruan Gazeta Express.

Në bazë të studimit, faktorët e paraqitur më poshtë janë duke e pamundësuar liberalizimin e vizave:

Mungesa e rezultateve në kuadër të luftës kundër korrupsionit të nivelit të lartë dhe krimit të organizuar;

Raporti i Vendit 2019 identifikoi sfida të shumta në fushën e sundimit të ligjit;

Ngecjet në dialogun për normalizimin e raporteve Kosovë-Serbi;

Mungesa e vullnetit politik për liberalizim të vizave.

Instituti EPIK gjithashtu ka paraqitur edhe masat kyçe që duhet të merren për t’i hequr pengesat në liberalizimin e vizave, të cilat janë:

Rezultate bindëse në kuadër të luftës kundër korrupsionit të nivelit të lartë dhe krimit të organizuar;

Vullneti i qartë politik për reformat e sundimit të ligjit;

Progres në dialogun për normalizimin e marrëdhënieve;

Komunikimi i shtuar me vendet anëtare të BE-së.

Studimin e plotë “Kosova dhe BE-ja 2.0: Hapat e ardhshëm në procesin integrues të Kosovës” mund ta lexoni duke klikuar KËTU. /Express/

Në kuadër të studimit të fundit kemi identifikuar katër faktorë të cilët janë duke penguar liberalizimin e vizave për…

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).