Kastrati dhe Ministrja Hoxha, diskutojnë me të rinjtë e Kamenicës

Kamenicë – Kryetari i Komunës Qëndron Kastrati së bashku me Ministren e Integrimeve Evropiane Dhurata Hoxha dhe Ambasadoren e Suedisë Karin Nernmarck Ahliny, kanë mbajtur diskutim të hapur me nxënësit dhe studentët e komunës së Kamenicës.

Me të rinjtë e Kamenicës u diskutua për mundësitë e edukimit të ofruara nga vendet anëtare të BE-së, proceset integruese dhe rëndësinë e qytetarisë aktive.

Kryetari Kastrati tha se Kamenica është njëra nga qytetet që ka prezantuar vlerat e BE-së, duke filluar nga gjithëpërfshirja e komuniteteve, pjesëmarrja e qytetarëve në vendimmarrje, transparenca e barazia gjinore.

“Inkurajova nxënësit e studentët t’i shfrytëzojnë mundësitë që po na vijnë në aspektin e edukimit nga vendet anëtare të BE-së”, tha ai.

Ndërkaq, Ministrja e Integrimeve Evropiane Dhurata Hoxha tha se është e kënaqur t’a vizitoj Komunën e Kamenicës, në kuadër të Ditës së Evropës.

“Këtu kemi rastin dhe shembullin më të mirë se si duket gjithëpërfshirja. Komuna e Kamenicës është shembulli se si duhet respektuar ligji për respektimin e barazisë gjinore”, u shpreh ajo.

Kurse Ambasadorja e Suedisë Karin Nernmarck Ahliny, u shpreh jashtëzakonisht e lumtur për praninë e saj në këtë diskutim duke shtuar se rinia është e ardhmja e këtij vendi dhe se ata duhet të angazhohen sa më shumë në secilin proces.

Gjithashtu e pranishme në këtë diskutim ishte edhe Diellza Mujaj, bursiste e programit të financuar nga BE-ja dhe Ministria e Integrimit Evropian.

Ajo ndau përvojën e saj në lidhje me bursat që ka ofruar zyra e BE-së dhe i inkurajoi të gjithë nxënësit të njoftohen me këto programe./rajonipress/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).