Kastrati dhe KDI diskutojnë në lidhje me ngritjen e gruas në shoqëri

Kamenicë – Kryetari i Komunës Qëndron Kastrati bashkë me përfaqësuesit e KDI-së Krenare Loxhaj dhe Besjan Haziri patën një tryezë diskutimi në lidhje me ngritjen e gruas në shoqëri, në kuadër të projektit :“Rritja e llogaridhënies së institucioneve të qeverisjes lokale”.

Në këtë takim është diskutuar edhe mungesa e çerdheve publike si pengesë e grave në punë dhe mungesa e shërbimeve gjinekologjike në Kamenicë.

Kryetari Kastrati tha se si institucione duhet të krijojnë kushte më të mira dhe ta ngrisin nivelin e vetëdijes në shoqëri.
“Duhet të synojmë që në debate publike t’i nxisim gratë për pjesëmarrje dhe t’i përkrahim ato për të thënë guximshëm atë që e besojnë e mendojnë”, tha Kryetari Kastrati.

Sipas Kryetarit Kastrati, në raport me Kosovën, Kamenica qëndron shumë mirë në aspektin e përfshirjes së grave në vendimmarrje.

“Prej 18 drejtoreshave të emëruara në gjithë Kosovën, 6 prej tyre janë në Komunën e Kamenicës”, u shpreh ai./rajonipress/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).