Kasnecët e pushtetit lokal!

Gjilan – Kryesia e Lëvizjes së Progresit Demokratik, artikullin e botuar në “Titull”, me titull: “Jonuz Musliu me kërkesat e tij “ bllokon ” tre Kuvendet shqiptare”, e vlerëson të njëanshëm, tendencioz dhe ndjellakeq.

Një portal si ky www.titulli.com, nuk është hera e parë, që thirret në “kushte anonimiteti”, për të degraduar dhe tallur liderë të opozitës, por një praktikë të tillë gati se e ka bërë rutinore.Kështu thuhet në reagimin e LPD-së që udhëhiqet nga Jonuz Musliu.

Nuk është Jonuz Musliu, kryetari i LPD-së, ai, që bllokon kuvende, kinse për kërkesat e tij, për ta udhëhequr seancën e përbashkët të tre kuvendeve të këshilltarëve shqiptarë: Preshevë, Bujanoc dhe Medvegjë, por janë ata të cilët lidhin koalicione me serbë dhe bashkëpunojnë me Beogradin, në dëm të interesave shqiptare.

LPD-ja, shpesh ka qenë bartëse e iniciativave dhe kryesuese e seancave të përbashkëta të këshilltarëve shqiptarë, prandaj nuk i mbetet merak liderit të saj ta udhëheq, qoftë edhe këtë seancë, nëse mbahet ndonjëherë.

Jonuz Musliu, ka kërkuar në takimin e përbashkët të spektrit politik, që seanca e këshilltarëve të udhëhiqet nga kushdo qoftë, vetëm jo nga ata që me këshilltarët e Daciqit kanë lidhur koalicion dhe nuk është kryetari i LPD-së, i cili e ka braktisur mbledhjen, por ata që në “kushte anonimiteti”, i japin informata telallit të pushtetit me titull: “Titulli”.

Kryesia e Lëvizjes së Progresit Demokratik, fton faktorin politik shqiptar për mature politike, unitet dhe syqeltësi dhe të mos bien nën ndikimin e disa individëve dhe subjekteve politike, të cilët nuk e kanë për dert gjendjen e acaruar politike, por kolltukët e tyre, të cilat i ruajnë me partnerë strategjik nga Beogradi, thuhet mes tjerash, në reagimin e kryesisë së LPD-së. /rajonipress/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).