Mobi Casa

Karota, mjalti dhe qepa mbrojnë nga ftohjet

/ 1 minutë lexim
Eco Higjiena

Nëse dëshironi që të qëndroni të shëndetshëm gjatë dimrit, me rëndësi është të keni kujdes me ushqimin Karota – është e pasur me beta karotinë dhe vitamina A, karota ndihmon në luftën kundër ftohjes dhe gripit.

Pos kësaj, mbron nga infeksionet të cilat janë më të shpeshta gjatë dimrit.

Çaji i gjelbër – është antioksidues i fortë dhe posedon substanca të forta kundër viruseve dhe baktereve. Me konsumimin e pesë gotave me çaj të gjelbër në ditë do ta forconi imunitetin.

Kërpudhat – mbrojnë nga ftohjet dhe viruset gjatë dimrit.

KKVITI

Kërpudhat e bardha në masë të madhe shtojnë nivelin e qelizave natyrale vrasëse – komponentë vitale në sistemin imun.

Qepa – që moti përdoret si ilaç kundër ftohjes dhe gripit.

Mjekësia perëndimore mendon se posedon aftësinë e shtimit të enzimave që i ndihmojnë mëlçisë në pastrimin e gjakut.

Mjalti – njihet për përbërësit e vet antibakterialë, që ndihmojnë kundër baktereve dhe viruseve. Një lugë mjaltë në mëngjes hidheni në çaj apo para gjumit në qumësht.