Karaqeva kërkon nga krerët e shtetit që ta vizitojnë këtë fshat kufitar

Gjilan – Në letrën e Selver Lenjanit drejtuar Hashim Thaçit, Avdullah Hotit, Vjosa Osmanit dhe Agim Veliut shprehet shqetësimi i banorëve të Bashkësisë Lokale në fshatin Karaqevë e Poshtme dhe të gjitha fshatrave të brezit kufitar. Kërkojmë nga të gjithë udhëheqësit e shtetit të Kosovës që ta vizitojnë vendin e ngjarjes për ta njohur realisht situatën” thuhet në letrën e Selver Lenjanit kryetar i bashkësisë lokale në Karaqevë të Poshtme.

“Për provokimet e vazhdueshme në vijën kufitare që nga viti 2001 e deri më sot, nga ana e organeve shtetërore serbe si: Policia, ushtria dhe paramilitarët serb, duke krijuar frikë dhe panik te popullata e brezit kufitar. Kërkesa jonë për institucionet relevante të Republikës së Kosovës është që të merren të gjitha masat e duhura, në bashkëpunim me faktorin ndërkombëtar si KFOR dhe EULEX për sigurinë e banorëve të brezit kufitar, meqë në rrugën kryesore Policia e Kosovës nuk ka qasje. Kërkojmë nga të gjithë udhëheqësit e shtetit të Kosovës që ta vizitojnë vendin e ngjarjes për ta njohur realisht situatën” thuhet në letrën e Selver Lenjanit kryetar i bashkësisë lokale në Karaqevë të Poshtme./rajonipress/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).