Karadaku legjendarë

N’ daç me ditë ku shuhet malli, N’ daç me pa xhenet për s’ gjalli – Hajde dalim n’ Karadak, Pimë ujë t’freskët me bardak !

Merre mikun dhe jaranin –
N’ Kardak shikoje janin ,
Që e ka shtrua Perëndia ,
Për me e pa ç’ është bukuria !

Jani i shtruar plot gjelbërim ,
Ajri i pastër për freskim .
N’ ato vatra ku ngrohet hiri –
Shih si pritet mysafiri !

Dy artistë me t’ njëjtin emër –
Këtë Malësi e duan me zemër !
Njëri me brushë e pikturon ,
Tjetri me këngë e këndon !…

Karadaku legjendarë ,
Dha shumë trima luftëtarë ,
Ndër shumë luftëra heroike –
Për liri – Shqipëri etnike !

Gjilan, më 25.05.2015. Demir Krasniqi

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).