Kapet me 16 kg drogë dhe me pasoportë Kosove e të Serbisë

Në vendkalimin kufitar “Deve Bair” të Maqedonisë me Bullgarinë mbrëmë në një makinë me targa të Kosovës janë gjetur rreth 16 kilogram heroinë.

Sipas policisë, droga u gjet në katër rrotat e makinës të tipit “Audi”, që u zbulua me ndihmën e një qeni antidrogë, transmeton INA.

Policia me këtë rast ka ndaluar shoferin e makinës, i cili posedonte pasaportën serbe dhe të Kosovës.

MPB ka bërë të ditur se po heton edhe përfshirjen e një rrjeti të tërë në trafikimin e drogës nga Turqia, përmes Bullgarisë në Maqedoni, ndërsa destinacion final ishte Kosova.

Drejtori i Doganave të Maqedonisë, Vanço Kargov theksoi se operacioni i zbulimit dhe gjetja e drogës është pjesë e aksioneve “Bosfor”, me ç`rast deri tani janë zbuluar mbi 350 kg drohë heroinë, me vlerë në tregun e zi prej 15 milion euro.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).