Kapet kosovari 20-vjeçar me një pistoletë frikësuese

“Është e paqartë se çfarë kishte ndërmend të bënte personi në fjalë me këtë armë”, thotë një zëdhënës i policisë.

Policia Kantonale e Thurgaut, me rastin e një kontrollimi të bërë në Stacionin Hekurudhor në Weinfelden, i ka gjetur një kosovari 20-vjeçar një revole për frikësim.

Në rripin e pantallonave atij i është gjetur revolja në fjalë me karikatorin e mbushur, thuhet në njoftimin e policisë, shkruan polizeinews.ch. Pastaj, kosovari është dërguar në prokurori për t`u marrë në pyetje, transmeton albinfo.ch. Revolja i është konfiskuar.

“Është e paqartë se çfarë kishte ndërmend të bënte personi në fjalë me këtë armë”, thotë një zëdhënës i policisë. “Ne nuk mund të provonim me këtë rast ndonjë delikt ose ndonjë synim specifik të bartësit të revoles”.

Por në njoftimin e saj policia tërheq vërejtjen se bartja e një arme të tillë pa leje është veprim i ndaluar, përcjell albinfo.ch. “Veç kësaj, armët imitacion, ato softair ose frikësuese, për shkak të rrezikut që të ngatërrohen me armët e vërteta, mund të shkaktojnë situata jashtëzakonisht të rrezikshme”.

Kapet kosovari 20-vjeçar me një pistoletë frikësuese

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).