Kanga e Xhemajl Ramiz Tahirit nga Hajkobilla

Teksti, muzika dhe interpretimi : Demir Krasniqi –

Me atë ditë qi erdh Serbia –
Kurrë ditë t’ bardhë s’ pa shqiptaria !
Rob i robit n’ tokë të vet –
Ndër kambë t’ shkaut qe nand’dhetë vjet !
Nand’dhetë vjet kështu kanë kalue –
Nanat tona tue vajtue !
Vajtojnë nana , vajtojnë bija –
Për djemë t’ ri që i vret Serbia !
Djemtë shqiptarë vriten gjithëfare –
Mendon shkau me na qitë fare !
Kështu punon ai shkau i shkinës –
Vret shqiptarë përmbrapa shpinës !
Vriten djemtë n’ burgje e n’ llogore –
Janë mbushë malet plot me vorre !
Vorre t’ reja krejt shqiptarë –
Shumë e djemtë janë vra ushtarë !…
Kështu punoi , vëllazën , kjo Serbi –
Me gjak tonë kurrë nuk u ngi !
Zi e terr çka ka punue –
Me nji kangë s’ mujë me i numërue !…
Çka ka ba marri Serbia –
S’ mund t’i kapë as historia !…
S’ kanë lanë vend kund hunët pa i shti –
Tue na pre e tue na gri !…
S’ kanë lanë shpi, s’ kanë lanë katunde –
Mbi shqiptarë pa ba zullume !
Nuk lanë vend , nuk lanë konak –
Me djem t’ ri pa e la me gjak !…
Si shumë fshatra n’ mbarë Gollakun –
Hajkobilla e lau hakun !…
Aty kenë dy djem shqiptarë –
Djem punëtorë – vëllazën bujarë !
Ditë e natë punuen pa hile –
Punëtorë krahu për familje .
Tue u mundue për jetë ma t’ mirë –
Nji Xhemajl , tjetri Jahir .
Nji ditë herët , vëllaznit janë que –
Për Gjilan, janë nisë me shkue !
Trup e shkurt kodrave , malit –
Shkojnë n’ Gjilan për ditë t’ pazarit !
Skamje e madhe ishte atëherë –
Kanë ble gaz , kripë e sheqer …
– O Jahir !- Xhemajli ia banë –
Do ta blejmë nga nji killë duhan !
– Po , pse jo, baca Xhemajl –
S’ mujmë përditë n’ pazar me dalë !
Me ‘i herë pazaret i kanë krye –
Kanë marrë udhën n’ shpi me u kthye !
Male e kodra i kanë trupue ,
Në Strezoc , kur paskan shkue –
Ky Jahiri , çka paska thanë :
“Kah stanica*1) me i ra nuk banë ,
Se e kem nga ‘i killë duhan –
Milicia , mos po na nxanë !”
Udhën , djemtë e kanë lakue –
Rreth nji teli paskan shkue …
Rreth minierës së Strezocit –
Aleksandri , prej Hajnocit !
Aleksandër Stojanoviqi –
Kriminel , këtë tokë e fëlliqi !
Aleksandri , kjo bishë e egër –
Ishte nga fshati Hajnoc i Epër !
Po i sheh se janë shqiptarë –
U dallojshin n’ kapuça t’ bardhë !
Shpejt e shpejt nget si zagar –
Rojës , pushkën ia ka marrë !
Shokët e vet e kanë qortue –
Ku po donë me pushkë me shkue ?
Aleksandri , iu ka kallxue :
“Lepurin n’ çuk e kam diktue !
Me m’ dhanë pushkën me fishekë –
Ta vras lepurin n’ gjumë tue fjetë !”
E ka marrë vrapin përpjetë –
Përjashtë telave , djemtë tu i ndjekë !
Përmbas shpinës , ai çyfarë –
Po e shtinë n’ thumb plisin shqiptarë !
Keq Xhemajlin e ka qëllue –
T’ vdekun n’ tokë e ka palue !
Thërret Jahiri :”Xhemajl, o vëlla ,
Pa i pasë borxh , qysh me na vra ?!
Bërtet Jaha – kuku për mue ,
Allti n’ shokë , qysh s’ mu qillue –
Vëllaun tem, sot me e pague ?!”
– Aleksandër, zemër katile ,
Pa t’ pasë hak, as pa t’ pasë hile ,
Qysh na e vrave këtë djalë shqiptarë ,
Zo’ çka t’ bani, ty , plisi i bardhë ?!
Fort Jahiri , koka ngushtue –
N’ Hajkobillë , në shpi ka shkue .
Po e dvetë nana :”Ku asht Xhemajli ?”
– Në Strezoc , na e vrau çyfari !
Aleksandri , prej Hajnoci –
Na e vrau vëllaun , n’ midis Strezoci !
Nisi nana me vajtue :
“Haj medet , kuku për mue ,
Kam pasë djalin me e martue !
Haj medet , për këtë konak –
Ma vrau shkau “bi gajri hak !”
Shumë kësi djemë , na i kanë vra shkijet –
S’ kanë dhanë kurrë farë përgjegjësie !”

*1) Stanica ( serbisht ) = Stacioni i milicisë

***** Demir KRASNIQI : “MALLËNGJIME E USHTIMA” – Gjilan , 1993 , faqe 150 Nr. 90.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).