Kancelarja Merkel dhe Bundestagu: Pa Kosovën, s’ka datë për Serbinë

Parlamenti gjerman, Bundestagu do të marrë qëndrim më 27 qershor që negociatat e Serbisë me Unionin Evropian nuk mund të fillojnë para vitit 2014, dhe kjo me kusht që Serbia t’i përmbushë të gjitha obligimet për normalizimin e marrëdhënieve me Kosovën, merr vesh agjencia gjermane e lajmeve DPA nga qarqe të afërta me Bundestagun.

Sipas kësaj agjencie, kancelarja gjermane Angela Merkel do ta mbrojë një qëndrim të tillë nga fundi i këtij muaji edhe në samitin e Unionit Evropian, i cili duhe të vendosë me konsensus për dhënien eventuale të datës për fillimin e negociatave të Serbisë me BE-në, transmeton gazeta serbe Blic.

Në pajtim me qëndrimin e tillë, që është dakorduar nga shumica parlamentare në Gjermani, Ministria e Punëve të Jashtme dhe kabineti i kancelares Merkel, deri në fund të vitit do të duhej të mbahej edhe një samit i BE-së për çështjen e dhënies së datës Serbisë.

Nëse Serbia deri atëherë nuk i përmbushë obligimet që i ka lidhur me Kosovë, “atëherë edhe bisedimet për anëtarësim mund të fillojnë më vonë”, thanë burimet në Berlin, kurse transmetojnë mediumet gjermane.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS