Kampioni i vitit

Haxhi Krasniqi ishte sportisti më i suksesshëm shqiptar i vitit 2012. Boksieri kosovar me pasaportë gjermane u shpall kampion i Evropës për peshat e mesme në boksin profesionist, duke e ndjekur rrugën e kushëririt të tij, Luan Krasniqi, i cili e kishte bërë një gjë të tillë shumë vite më parë.

Krasniqi, i cili e ka ndërruar emrin Haxhi në ‘Robin’, e realizoi njërën prej ëndrrave të tij gjatë verës, duke u shpallur kampion në versionin WBO. Ai e mbrojti këtë titull me sukses, ndërsa synimi i radhës i boksierit junikas është të shpallet kampion i botës në këtë version.

Krasniqi, i cili është rritur në Gjermani, konsiderohet si njëri prej sportistëve më të mëdhenj shqiptarë sot. Edhe pse mbron ngjyrat e Gjermanisë, në zemrën e Krasniqit qëndron shqiponja dykrerëshe.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).