Kamenica do të angazhojë pedagog me orar të plotë për të përmirësuar cilësinë në arsim

Kamenicë – Hapi i radhës për përmirësimin e cilësisë në arsim është angazhimi i Pedagogut me orar të plotë ka shkruar Qëndron Kastrati.

Sipas tij për të arritur rezultate sa më të mira në shkolla, Pedagogët do të:
• Ofrojnë ndihmë nxënësve për zhvillimin e shkathtësive krijuese, tejkalimi i vështirësive në të nxënë, promovimin dhe koordinimin e aktiviteteve jashtë, këshillimin e nxënësve në orientim profesional
• Ofrojnë ndihmë dhe udhëzim prindërve në pjesëmarrje aktive dhe vendimmarrje në shkollë
• Udhëzojnë prindërit për punë me fëmijët e tyre në shërbim të lehtësimit të të nxënit, dhe
• Informojnë prindërit për të drejtat e tyre dhe fëmijëve të tyre.
Reforma në arsim është projekti më i rëndësishëm nacional dhe Kamenica po jep shembull./rajonipress/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).