Kamberi takon komisarin për pakica Zanier, kërkon integrim në institucione shtetërore

Komisari i Lartë për pakica Nacionale pranë Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim Evropian (OSBE) Lamberto Zanier, po qëndron për vizitë në Bujanoc.

Ai është pritur në mëngjesin e sotëm në zyrën e kryetarit të komunës së Bujanocit, Shaip Kamberi me të cilin është biseduar për pozitën dhe avancimin e të drejtave të shqiptarëve në Luginë të Preshevës, shkruan Titulli.com.

“Ambasadori Zanier u njoftua edhe për ngecjen e zgjidhjes së problemit të teksteve, nevojën për hapjen e drejtimeve të reja në Paralelen e Fakultetit në Bujanoc dhe domosdoshmërinë e angazhimit të përbashkët për krijimin e mundësive të reja për studentët e diplomuar”, ka shkruar Kamberi.

Sipas Kamberit integrimi në institucione do të ishte mundësi e mirë për angazhimin e kuadrove të diplomuar dhe do të kontribuonte në rritjen e perspektivës për të rinjtë.

Ai është shprehur edhe njëherë se status quo-a në të cilën ndodhen shqiptarët e Luginës së Preshevës kërkon zgjidhje të shpejtë dhe të drejtë.

Lamberto Zanier do të jetë prezent gjatë ditës edhe në takimin e këshillit të palëve të interesuar të fakultetit ekonomik në Bujanoc me të cilët do bisedohet për funksionimin e këtij institucioni të shkollimit të lartë./Titulli.com/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).