UBT

Kamberi ngre alarmin: Në 20 vjet numri i nxënësve në Luginë ka rënë 58 për qind

/ 1 minutë lexim
RCCOLA

Deputeti shqiptar në Kuvendin e Serbisë, Shaip Kamberi ka thënë se në 20 vjetët e fundit, numri i nxënësve të shkollave fillore ka rënë 25% në Serbi, por te shqiptarët në Luginën e Preshevës, është një rënie marramendëse prej 58 për qind.

Kamberi ka shkruar në X se kjo është alarmuese dhe sipas tij, është rezultat i pakicës së neglizhuar qëllimisht nga qeveria me diskriminim aktiv.

Mobi Casa

Zyrtare: Blesa largohet nga Prishtina, karrierën do ta vazhdoj në RumaniBenet Kaçi i rikthehet televizionit pas shumë viteveGardiani i burgut rrahet brutalisht nga të burgosurit në Wales, kamerat e sigurisë film…Osmani priti në takim lamtumirës ambasadorin AbbottNdihmës Sekretari amerikan i Shtetit, O’Brien: Nëse ne nuk trajtohemi si partner,…

“Në 20 vitet e fundit, numri i nxënësve të shkollave fillore ka rënë 25% në Serbi, por te shqiptarët në Luginën e Preshevës, është një rënie marramendëse prej 58% – më shumë se dyfishi i mesatares kombëtare. Alarmuese! Ky është rezultat i një pakice të shpërfillur qëllimisht nga qeveria me diskriminim aktiv”, ka shkruar Kamberi. /Telegrafi/