Kali i varreve

Nga Ramadan Mehmeti – (Prozë poetike)

Kali i varreve rri bri një muri gjysmë të rrënuar, bën sehir, përtypet, pret të dalë bar i ri, të kullosë. Përtypet kot. Përjarget.
Rri bri hijes së vet.
Bri murit gjysmë të rrënuar, si unë. Përballë fantazisë, përballë engjëllit, përballë djallit.
Kali i varreve rri vetëm sonte. Kullot barin e gjelbëruar. Kullot hijen e vet dhe pret të shtrihet midis dy gurësh…/rajonipress/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).