Kadri Veseli: Qeveria në ikje t’i ndihmojë kosovarët që duan të kthehen nga Evropa

Kryetari i PDK-së Kadri Veseli, ka njoftuar se ka biseduar me ambasadorët e Kosovës që gjenden në shtetet evropiane.

Veseli ka shkruar se i ka thirrur ambasadorët që ndodhen në Gjermani,Zvicër, Austri e Francë, raporton Gazeta Express.

Veseli tha se qeveria në ikje duhet t’iu gjendet në ndihmë shtetasve që duan të kthehen në Kosovë nga vendet evropiane.

“Mirëpo, u informova gjithashtu se kemi ende qindëra shtetas që kanë shprehur vullnetin për t’u kthyer në shtëpitë e tyre në Kosovë gjë që e kanë të drejtë të mbrojtur nga Kushtetuta. Prandaj i bëj thirrje qeverisë në ikje të Kosovës, që sa më parë t’iu gjendet në ndihmë e të marri masa për riatdhesimin e të gjithë shtetasve tanë, të cilët janë bllokuar jashtë e duan të kthehen. Po ashtu, bëj thirrje që sa më shpejt të investohet për të zgjeruar kapacitetet e karantimit të qytetarëve tanë të cilët rikthehen në vendlindje”, ka shkruar Veseli./GazetaExpress/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).