Juristja dhe pedagogia shqiptare ndër më të suksesshmet në Universitetin e Oksfordit

Rudina Jasini një storie suksesi në Britani

Shqiptarja e quajtur, Rudina Jasini, juriste dhe pedagoge në Universitetin e Oksfordit, është ndër më të suksesshmet jashtë vendit. Ajo ka rrëfyer rrugëtimin e saj profesional dhe personal, transmeton albiinfo.ch.

Fillimisht, e zhvendosur nga Shqipëria drejt SHBA-ve në moshën 18 vjeçare, ajo pati përfunduar studimet e larta, për të vijuar më pas në universitetin e Oksfordit.

Në një intervistë ajo tregon se është një adhuruese e muzikës klasike, me një karrierë të suksesshme profesionale, mes udhëtimeve të shumta që i ka pasion, shqiptarja Jasini tani është një përfaqësuese e denjë e brezit të ri të juristëve shqiptar në botë.

Rudina vazhdoi studimet master për drejtësi penale dhe kriminologji si dhe doktoraturën në fushën e drejtësisë ndërkombëtare penale pranë Universitetit të Oksfordit në Britaninë e Madhe. Gjithashtu ajo ka zhvilluar studime kërkimore-shkencore në Universitetin e Harvardit në SHBA, shkruan kultplus.

Sot, Rudina mban leksione nëpër metropole të botës, po ashtu është e pranishme në mediat më prestigjioze botërore, përcjell albinfo.ch.

Juristja dhe pedagogia shqiptare ndër më të suksesshmet në Universitetin e Oksfordit

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).