Jogurti ndikon si antidepresiv

Probiotikët, bakteret e shëndetshme të jogurtit dhe një lloj i ushqimit të fermentuar ndihmojnë në shërimin e depresionit dhe anksiozitetit, ka treguar një hulumtim nga Universiteti i Kalifornisë. Mjekët vërtetuan se gratë të cilat rregullisht pinë jogurt kanë aktivitet të ndryshuar të trurit, e cila i rregullon emocionet dhe sensacionin e brendshëm të trupit.

Për shembull, gjatë testimit të reagimeve emocionale gjatë kohës së hulumtimit, është vërejtur se femrat të cilat kanë shfrytëzuar probiotikët dy herë në ditë gatë një muaji, kanë treguar aktivitet të ulët të pjesës së trurit që është përgjegjëse për emocionet e hidhura.

Nga ana tjetër, femrat që nuk kanë konsumuar probiotikë kanë pasur aktivitet stabil apo të rritur në pjesët e përmendura të trurit, gjatë kohës së testimit.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).