Jeni duhanxhinj pesë e më shumë vjet? Përgatiteni këtë ilaç dhe shëroni kollën

Nëse nuk mund të “ndaheni” me cigaren, provoni që me ilaçin natyral të parandaloni kollën e mërzitshme. Nëse e pini për pesë apo më shumë vite me siguri se vuani nga bronkitisi, të cilin e përcjell një kollë karakteristike. Ilaçi është i thjeshtë dhe përgatitet lehtë.

RECETA

400 g qepë 1 litër ujë 400 gramë sheqer të vrugët 2 lugë kurkumë 1 rrënjë të qëruar të xhenxhefilit.

PËRGATITJA

Në një enë me ujë tretni sheqerin dhe i lini të vlojnë. Më pas në enë shtoni edhe qepë e pastruar, të cilën paraprakisht e keni ndarë në katër pjesë. Në masë shtoni edhe rrënjën e bluar të xhenxhefilit. Shtoni edhe kurkumën. Kur përbërësit të vlojnë, zvogëloni temperaturën. Kur masa të avullohet përgjysmë, e ndalni zjarrin. Kur të jetë ftohur, masën e vendosni në kavanoz prej qelqi. E lini për një apo dy orë në temperaturë të dhomës dhe e dërgoni në frigorifer.

KONSUMIMI

Merrni nga dy lugë në mëngjes, në lukth të zbrazët dhe në mbrëmje, dy orë pas ushqimit.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS